Pirotechnikai effektek A-tól Z-ig – 1. rész

Ahány ház, annyi szokás, és ahány rendezvény, annyi féle pirotechnikai effekt létezik. Amíg egyesek inkább látványosak, addig mások inkább hangosan szólnak. Legfontosabb azonban, hogy a pár fős születésnapi ünnepségektől kezdve a több tízezer fős sportrendezvényekig, minden típusú rendezvényhez létezik megfelelő típusú látványosság. Nekünk, illetve a pirotechnikusnak csak annyi a feladatunk, hogy a változatos effektek közül kiválasszuk a számunkra legmegfelelőbb jelenséget.

 

Villanások és robbanások bűvöletében

 

Rendszerint a modern pirotechnikai eszközöket általuk kifejtett hatás vagy gyártási módszer alapján csoportosíthatjuk. Mostani, kétrészes cikkünkben rövid leírás segítségével bemutatjuk a leggyakrabban előforduló pirotechnikai jelenségeket. A rendkívül változatos effekteket a könnyebb áttekinthetőség érdekében ábécé sorrendbe szedtük, valamint zárójelben utána feltüntettük az angol megfelelőjüket is.

 

  • Akna (Mine) – Olyan csövek, amelyek a csillagok, a szikrák, a konfetti vagy a szalagok megjelenítésére szolgáló emelőtöltetet tartalmaznak. Általában tűzijátékok során szokták őket használni és egyszerű, ámde látványos produktumot nyújtanak.

 

  • Agyrázkódás avagy más névén ágyúszimulátor, agyrázkódás cső (Concussion, cannon simulator,concussion tube) – Ha igazán hangos látványosságot szeretnénk, akkor az ágyúszimulátor tökéletes választás lehet. Ezzel a készülékkel rendkívül hangos dörrenés süthető el.

 

  • Bináris porok (Binary powders) – Olyan különálló oxidálószerre, illetve üzemanyagra osztott csomagok, amelyeket a helyszínen kell összevegyíteni. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy a pirotechnikus képben legyen a helyes keverési arányokról, hiszen ezek nem megfelelő kezelése komoly balesetet is okozhat.

 

  • Előkevert por (Pre-Mixed Powder) – Az előző pirotechnikai effekt fejlettebb változata. Itt ugyanis már készen kapjuk a keveréket, amellyel különféle hatásokat (pl. agyrázkódás, villanások stb.) idézhetők elő.

 

  • Előtöltött füstkazetták (Preloaded Smoke Pot) – Azoknak, akik nem zajos, hanem füstös látványosságot szeretnének. Elsősorban színházi rendezvényeken, illetve kaszkadőr jelenetek során alkalmazzák ezeket a füstkazettákat, amelyekkel gombafelhő lőhető ki.

 

  • Lándzsa (Lance) – Elsősorban kisebb rendezvények szereplője lehet, amely egyszerre nyújt látványt és hangot is, ám a zajhatások tekintetében inkább élen jár. A lándzsa színes, alul kitáguló cső, amellyel egyszerű effektek idézhetők elő. Igazából úgy látványos, hogyha egyszerre több lándzsát lövünk fel.

 

  • Lángszóró (Flame Projector) - Íme egy sokoldalúan alkalmazható pirotechnikai effekt, mert nem csak a tűzijátékok, hanem a színházi jelenetek során is használják. A lángszoró olyan nitrocellulóz granulátumot tartalmazó csövekből áll, amelynek segítségével függőleges színezett lángoszlopokat lehet előidézni.

 

  • Petárda (Squib) – Vitathatatlanul a legismertebb pirotechnikai látványosság. Itthon főként születésnapok, házibulik, valamint szilveszteri mulatság során szokták alkalmazni, de felhasználása ennél szélesebb körű. Olyan, kicsi és elektronikusan indítható eszközről beszélünk, amelynek segítségével golyó lövés hangját lehet utánozni.

 

  • Rakétasor (Line Rockets) – Rendkívül látványos, ámde rövid életű pirotechnikai effekt. Olyan feszítő vagy színes rakétaeszközök, amelyek vezetőkábelek mentén haladnak. A kábel segítségével a rakéta akár 30 méter magasságig is fellőhető.

 

  • Robbanótöltet (Airburst) – Legyen szó szabadtéri rockkoncertről, vagy egy nagyobb tűzijátékról, a robbanótöltetek sokoldalúan vethetők be. A függőlegesen fellőtt töltetek gyorsan szikragömbökre bomlanak. Rendkívül dinamikus és látványos effektekről beszélünk, amelyek bármilyen rendezvény hangulatát feldobhatják.

  • Stroboszkóp (Strobe) – Akik jártak már diszkóban, azok számára bizonyára nem ismeretlen a stroboszkóp lámpa, amely időnként felvillanva pörgeti fel a bulit. A pirotechnikai megfelelője ennek egy élénk színű, magnézium által táplált láng, amely gyorsan ismétlődő villanásokat produkál. Gyakran előfordul, hogy más effekttel (pl. villanó üst) kombinálják, amelynek előállításához bináris porokat használnak.

 

 

Cookie-beállítások